ISSN :2687-6418

Amaç ve kapsam


İçimize soluduğumuz havanın değerini, hava kirlendiği veya yüksek irtifalarda havada yeterince oksijen bulunmadığı gibi olağan dışı durumlarda, hava solumamız için uygun bir ortam olmadığı zaman ancak anlıyoruz. Daha bir genel düşünürsek, bütün gazları içeren ve basit bir deyişle hava diye adlandırdığımız atmosferin yaşamımızdaki yerini, atmosfer bizim için sorun çıkardığında ancak anlıyoruz. Örneğin, kar fırtınası, şiddetli yağışla beraber gelen sel, fırtına ve harikanlar la beraber gelebilen hortum veya hava kirliliğinin rüzgârla taşınması gibi diğer olaylarla atmosfer günlük yaşamımızı ters etkileyebiliyor. Ancak böyle atmosfer olaylar olduğunda, o zaman atmosferin günlük yaşamımızdaki önemini anlıyoruz.

Atmosfer hareketlerinin nasıl başladığını ve zamanla nasıl geliştiğini anlamak için, atmosfer bilimcileri, atmosfer dinamiği, akışkanlar mekaniği, matematik, termodinamik, istatistik ve bilgisayar gibi çeşitli bilim dallarını kullanarak atmosferi incelerler. Atmosfer bilimcisi, genellikle birçok yıllarını, atmosferin davranışını, makul sonuçlar elde ederek anlamaya çalışmakla geçirir. Ancak, araştırma sonuçlarını bir makaleyle yayınlamak için uygun bir yayın aracı bulamazsa, araştırma sonuçları, araştırma yaptığı yerde kalır. Dolayısıyla, bilimsel çalışma sonuçları, uygun bir yayın ortamı bulunamadığı için diğer bilim insanlarına ulaşamaz, onlara yardımcı olma imkanını bulamaz ve araştırmayı yapan bilim insanına da, yaptığı çalışmayı geliştirme konusunda ve bir destek bulma imkanına ulaşamaz.

Atmosfer hareketlerini inceleyip bazı sonuçlara erişmiş olan bilim insanı, diğer bilim insanlarıyla elde ettiği sonuçları paylaşma amacıyla, çalışma sonuçlarını yayınlama sürecinde, uygun olmayan yayın ortamı da dâhil olmak üzere çeşitli engellerle karşılaşabilir. Atmosfer Biliminde Araştırma Dergisi (bundan böyle, Türkçe ABAD ve İngilizcede JRAS diye kısa adıyla kullanılacaktır) olarak, hâlihazırda bilimsel ortamda bulunan diğer bilimsel yayın dergilerine ilave olarak, bilim insanlarına, araştırma sonuçlarını yayınlamaları konusunda bir imkân sunmaktayız. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki, bilimsel araştırma sonuçlarını, sadece atmosfer bilimi ile sınırlamıyoruz çünkü atmosfer bilimi, yukarıda da belirtilen birçok diğer bilim dallarını da içermektedir. Bu nedenle, eğer araştırmanız başka bir bilim dalında olmasına rağmen atmosfer bilimiyle bir bağlantısı varsa, çalışmanızı ABAD’da yayınlamanızı öneririz.

Örneğin, eğer bir okyanus bilimcisi iseniz ve ana konu olarak büyük ölçekteki okyanus akıntılarını inceliyorsanız, akıntıların okyanus sınır tabakası içinde etkili olan atmosferik hava hareketlerine olan etkisini veya deniz suyu sıcaklığının atmosferdeki hava hareketlerine olan etkisini de dikkate alıyor olabilirsiniz. Bu durumda, atmosfer ve okyanus bilimcileri de dâhil olmak üzere çok geniş bir bilimsel kesime ulaşmak üzere okyanus bilimindeki araştırma sonuçlarınızı ABAD’da yayınlayabilmek için girişimde bulunmanızı öneririz. Başka bir örnek olarak, meteoroloji kökenli bir eğitim almamış bir bilgisayar bilimcisi olabilir ve bir orman yangını içinde ve çevresindeki türbülansı inceliyor olabilirsiniz. Birçok bilim dallarını içeren geniş bir bilim insanı kitlesine ulaşmak düşüncesiyle, araştırma sonuçlarınızı ABAD’da yayınlamanızı öneririz.

ABAD dergisi, atmosfer bilimindeki araştırmaları yayınlamak için imkân sunan bir açık yayın platformudur. ABAD, geniş bir atmosfer bilimi kitlesine ulaşma amacıyla, yayın hayatına son yıllarda başlamıştır. Makaleler yılda iki kere olmak üzere, Haziran ve Aralık aylarında yayınlanmaktadır. Atmosfer bilimi insanlarını, araştırma sonuçlarını içeren makalelerini ABAD’da yayınlamalarını önerirken, makalelerini yayınlamak için elimizden gelen en iyi desteği vermeye çalışacağız. Bu arada, dergimizin atmosfer biliminde daha iyi bir yayın platformu olması için sizden gelecek önerilerinizi bekliyoruz.

Son olarak, size önemli bir noktayı belirtmemiz gerekiyor ki, bir araştırmacı olarak, araştırmanız ve onun sonuçlarından siz sorumlusunuz ve araştırma sonuçlarınızı yayınlayacağız diye bir söz veremiyoruz. Ayrıca, sunulan makalelerden, bizim yayın anlayışımıza veya politikamıza uygun olmayan veya bu yayın platformunu yanlış bir amaçla kullanan veya yanlış bir amaçla kullanmaya niyetlenen kişilerin makalelerini yayınlamama hakkına sahibiz. Araştırma sonuçlarınız yayınlansın veya yayınlanmasın, herhangi bir nedenle bir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Araştırma sonuçlarınızın en iyi bir şekilde yayınlanmasını arzu ediyoruz.

Journal of Research in Atmospheric Science (JRAS)
E-Mail Subscription

By subscribing to E-Newsletter, you can get the latest news to your e-mail.